Fenntartható munkaerőpiac - az ESG humán oldala
Manapság rengeteget hallunk az ESG-ről, de vajon tudjuk-e, hogy valójában mit jelent és mi mindent ölel fel? Vajon ismerjük-e és foglalkozunk-e a humán aspektusaival? Mi lenne az ESG-vel humán erőforrás nélkül?
Ezekre és hasonló kérdésekre kerestük a választ a június 21-én online formában megrendezett ingyenes HR fókuszú szakmai műhelyünkön, immár második alkalommal.
Economy Forum eseménysorozatunk - első alkalom után - most is nagy sikerrel zárult, ahol az előadásokat követően interaktív kiscsoportos beszélgetésekre és tudásmegosztásra is volt lehetőség.
Elsőként dr. Kricskovics-Béli Boglárka, a KPMG ügyvédje mutatta be, hogy miért fontos az ESG, és miért érdemes ennek a szabványnak megfelelni. Előadásából kiderült, hogy a munkaerőbevonzás és a munkaerőmegtartás sikerességét egyaránt befolyásolja az adott vállalat társadalmi felelősségvállalása. A tapasztalatok azt mutatják, hogy minél fiatalabb generációról van szó, annál nagyobb súllyal esik latba munkahelyválasztáskor, hogy a választott cégnél lehet-e karitatív tevékenységet folytatni, illetve a vállalatnak milyen a társadalmi megítélése, CSR tevékenysége.
Boglárka prezentációja ezen a linken elérhető.
A folytatásban Györki Mónika, a Wolters Kluwer Üzleti Szolgáltatások Igazgatója számolt be arról, hogy ők, illetve a vállalatok általában miként igyekeznek az ESG pontjainak minél eredményesebben megfelelni. A tendencia azt mutatja, hogy míg a vállalatok a szabvány E (environmental) és G (governance) pontjait hasznosnak és egyre elengedhetetlenebbnek tartják, az S (social) tényezőt hajlamosak háttérbe szorítani, melyre Mónika azt a választ adta, hogy a szabványnak ezen pontja az, melyet a legnehezebb egzakt módon meghatározni, hiszen míg a környezetvédelmi és irányítási apektusoknál egyértelmű, hogy mi a helyes irány, mit kell az adott vállalatnak tennie a fejlődés érdekében, addig a szociális és társadalmi kérdések sokszor nagyon megosztóak. Mivel általában vállalatokon belül is több vélemény keresztezi egymást, így vezetők nem szívesen vágnak bele a változtatásba.
A Mónika prezentációja kapcsán az alábbi két anyagot osztjuk meg:
Az esemény zárásaként csoportos beszélgetésekre és tapasztalatcserére volt lehetőség a következő témákban:
- Fenntarthatóság automatizálás, digitalizáció révén;
- Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása;
- Re-skilling, upskilling - fenntarthatóság képzés révén;
- Harmadik országbeli foglalkoztatás kérdése.
Az eseménysorozatunk tovább folytatódik ősszel, más szakmai fórumok szervezésében, melyről honlapunkon, és jegyáruházunkban tud tájékozódni.